Udruženje Roma Braničevskog Okruga
  • POČETNA
  • Biznis Inkubator Požarevac Javni Pozivi Public Call
  • PROJEKTI
  • GALERIJA
  • UDRUŽENJE ŽENA “Vasilika”
  • O NAMA
  • KONTAKT

Podrška unapređenju položaja romkinja na teritoriji grada Požarevca

By deki on 13. November 2017.

Projekat se realizuje u okviru programa  Lokalnog akcionog plana za unapređenje položaja Roma na teritoriji grada Požarevca 2016-2020. godine, u 2017. godini

  1. Naziv projekta

„Podrška unapređenju položaja romkinja na teritoriji grada Požarevca”

  1. Ime udruženja koje podnosi predlog projekta

„Udruženje romskih žena Braničevskog okruga – Vasilika“

  1. Sažetak projekta

Projekat je usmeren na rad sa romkinjama koji ima za cilј podršku u pružanju besplatne pravne pomoći svih oblika, osmišlјavanje i implementacija obuke u sferi samozapošlјavanja i obuka u korišćenju informacionih tehnologija u svrhu pronalaska posla. Radionice i obuka će se sprovoditi u Romskom Edukativnom Centru, gde će tokom trajanja projekta biti otvorena i svojevrsna kancelarija za besplatnu pravnu pomoć romkinjama i drugim ugroženim grupama na teritoriji grada Požarevca. Poseban akcenat daće se zaštiti Romkinja u porodici, porodičnom nasilјu i kršenju ravnopravnosti i antidiskriminacije.

Aktivnosti planirane ovim predlogom projekta doprinose senzitizaciji lokalnog stanovništva i lokalne samouprave prema mogućnostima dopune i primene LAPa za unapređenje položaja Romkinja, a prema smernicama polazne studije za izradu strategije inkluzije Roma u Srbiji, koja je usaglašena sa strategijom Evropa 2020. Projektnim aktivnostima biće obuhvaćeno 3 klјučne teme koje su ranijim istraživanjima prepoznate kao kritične u inkluziji romkinja: upoznavanje sa pravima žena uz pružanje besplatne pravne pomoći, obučavanje u sferi informacionih tehnologija koje su neophodan alat u savremenom preduzetništvu i pružanje podrške u obliku obuka za otpočinjanje sopstvenog biznisa.

Intenzivnim radom na terenu u prethodnom periodu došlo se do zaklјučka da diskriminacija nad Romima/kinjama još uvek postoji i pored obavezujućih preporuka i Zakona koje je RS donelau skladu sa evropskim zakonima. Diskriminacija je prisutna, kako od strane fizičkih lica, tako i institucija. Posebno je izražena u školskom sistemu, među decom, pristupu zdravstvenim ustanovama, raznim službama, a kao rezultat javlјa se nemogućnost ostvarivanja građanskih, pa i lјudskih prava i uklјučivanje u sve segmente zajednice.

Rezultat ovih aktivnosti je doprinos unapređenju uklјučenosti romske zajednice i pluralizam u društvu, vidlјivost izloženosti diskriminaciji i povećan broj pripadnika romske zajednice, sa fokusom na žene i decu, koji kontaktiraju nezavisna tela i prijavlјuju slučajeve diskriminacije. Ovakav predlog projekta ima za cilј kako podizanje svesti korisnika, tako i podsticanje drugih romskih organizacija da se bave pitanjima diskriminacije. Sa druge strane, nezavisna tela u okviru jedinice lokalne samouprave (pre svega Zaštitnik građana i Poverenica za zaštitu ravnopravnosti  građana) će imati koristi od povećane reakcije onih koji doživlјavaju diskriminaciju i čija prava se krše, time što će biti ovlašćeni da preduzmu akciju i omoguće praktikovanje lјudskih prava.

OPIS PROJEKTA

I Opis problema

[Koji problem želite da rešite, koji su izvori podataka o problemu i korišćene metode u njihovom prikuplјanju]

Diskriminacija je i dalјe široko rasprostranjena u Srbiji i sa njom se najčešće suočavaju Romkinje. Višestruka diskriminacija je prisutna u svakodnevnom životu romkinja, prema istraživanjima relevantnih institucija i organizacijama civilnog društva. Nevladine organizacije su postale važan partner Lokalnim samoupravama, Ministarstvima i Vladi Republike Srbije kada je reč o borbi protiv diskriminacije i zaštiti lјudskih prava.

Usvojeni negativni stereotipi, uporedno gledano nizak obrazovni nivo, s tim povezan nizak društveni status, nezaposlenost, slaba dostupnost zdravstvene zaštite i  izuzetno veliko siromaštvo – samo su neki od razloga koji romsku zajednicu održavaju izolovanu, na marginama društvenih tokova. Dodatni, razlozi su ”unutrašnje” prirode: kod samih Roma svi tradicionalni mehanizmi podsticaja i sigurnosti nestaju rapidnom brzinom, a izostanak adekvatne alternative ostavlјa zajednicu na ”ničijoj zemlјi”; bogata i raznorodna tradicija Roma, nedovolјno podržana institucionalnim mehanizmima očuvanja i negovanja, nepoznata široj društvenoj zajednici, s vremenom sve više bledi i gubi na smislu i kod samih Roma.

Projekat ima za cilј da podigne javnu svest o pristupu lјudskim  pravima   svakog građanina, a posebno Romkinja i podstakne borbu protiv diskriminacije uz podizanje svesti javnosti o značaju tolerancije, ravnopravnosti i poštovanja različitosti i zaštiti Romkinja od nasilјa u porodici. Sa druge strane, projekat cilјa na podizanje nivoa edukacije romkinja kako bi ih učinio konkurentijim na tržištu rada i pomogao u realizaciji ideja za otpočinjanje sopstvenog biznisa.

Direktni korisnici projekta:

  1. 20 Romkinja –  učesnica na predavanjima
  2. Osobe kojima će biti pružena besplatna pravna pomoć – 50 Roma i Romkinja.

Indirektni korisnici projekta:

  1. Stanovnici romskih mahala u Požarevcu, Kostolcu, 10.000 lјudi.
  2. Članovi porodica direktnih učesnika
  3. Grad Požarevac – Ovaj projekat je zamišlјen da uzdigne javnu svest o izazovima ekonomskog i društvenog razvoja sa kojima se Romi i ostale marginalizovane grupe suočavaju u zemlјi i da odredi politiku i programe koji na pravi način mogu da tretiraju diskriminaciju.
  4. Lokalna javnost – gledaoci i lokalnih i regionalnih TV medija (mediji pokrivaju područje sa oko 100.000 potencijalnih gledalaca) na kojima će biti prikazani TV prilozi sa predavanja i javnih događaja.

III Opšti cilј projekta

Osnoni cilј projekta je da doprinese pobolјšanju društvenog položaja Romkinja u Požarevcu i Kostolcu, kroz aktivno učešće u kreiranju novih modela, mehanizama i politika svih relevantnih aktera lokalne zajednice u oblasti zaštite lјudskih prava, uklјučivanja u preduzetničke poduhvate i edukaciju korisnica u cilјanim sferama.

IV Specifični cilјevi projekta su:

  1. Unapređenje znanja korisnica u sferi lјudskih prava
  2. Pružanje besplatne pravne pomoći kroz osnivanje kancelarije za besplatnu pravnu pomoć
  3. Sticanje novih veština i saznanja kod Romkinja
  4. Podizanje svesti lokalnog stanovništva o problemima romkinja
  5. Povećanje vidlјivosti pozitivnog građanskog aktivizma romske populacije.
  6. Povećanje vidlјivosti problema i planiranih i preduzetih mera, kao i institucionalnih rešenja, donatora i partnera projekta
  7. Senzitizacija lokalne samouprave prema mogućnostima dopune i primene LAPa za unapređenje položaja Romkinja;
Posted in Projekti.
Share
←  NewerKONKURS ZA PROCES BRIKETIRANJA
Older  →Podrška obrazovnoj inkluziji Roma na svim obrazovnim nivoima i podrška samozapošljavanju u gradu Požarevcu – “Naše pravo da živimo bolje“

 

 PARTNERI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • POČETNA
  • Biznis Inkubator Požarevac Javni Pozivi Public Call
  • PROJEKTI
  • GALERIJA
  • UDRUŽENJE ŽENA “Vasilika”
  • O NAMA
  • KONTAKT
  • POČETNA
  • Biznis Inkubator Požarevac Javni Pozivi Public Call
  • PROJEKTI
  • GALERIJA
  • UDRUŽENJE ŽENA “Vasilika”
  • O NAMA
  • KONTAKT